Barbro Andersson – ordförande Kommunal Mitt
Jag är en glad, trygg och stolt förtroendevald i Kommunal Mitt. Här är mina tankar, visioner och idéer för ett bättre arbetsliv och därigenom ett bättre samhälle.
Jag är en glad, trygg och stolt förtroendevald i Kommunal Mitt. Här är mina tankar, visioner och idéer för ett bättre arbetsliv och därigenom ett bättre samhälle.
Nu stänger vi strax 2019 och lägger det till handlingarna. Samtidigt öppnas ett nytt alldeles fräscht 2020 att fylla med goda saker!
Fortsätt läsaÅret 2019 är snart slut, och som vanligt har det varit ett innehållsrikt och spännande fackligt år i Kommunal och i Kommunal Mitt.
Jag vill passa på att lyfta några saker ifrån årets händelser som jag är extra stolt över.
Det finns så många fler saker som jag tänker på i stort som smått gjort och gör skillnad.
Det finns saker som vi alltid kan göra mer av, som vi kan göra mindre av och saker, metoder som vi kan utveckla och förfina. Vårt gemensamma fackliga arbete kommer alltid att behövas och kommer att vara i fokus inte minst nästa år, vårt stora avtalsår 2020.
Och det är jag trygg i att vi kommer att göra på det bästaste sättet tillsammans!
Ensam är bara stark när vi står enade sida vid sida!
2019 års sista blogginlägg vill jag avsluta med att önska er alla en God Jul och ett Gott Nytt År!
Med vänlig hälsningar
Barbro Andersson, stolt,glad och trygg förtroendevald avdelningsordförande i Kommunal Mitt-Mitt Kommunal!