Avtalsbloggen
Följ Kommunals blogg om avtalsrörelsen
Följ Kommunals blogg om avtalsrörelsen
Avtalsförhandlingar pågår för fullt. Den här veckan har sotare och elektriker fått nya kollektivavtal. Det har även Kommunals medlemmar inom verksamheter som drivs av samhällsnyttiga bolag – som läns- och regionsmuséer, konsult, service, fastigheter, besöksnäring, återvinning, parkering samt vatten och avlopp.
Avtalen är på ett år. Alla avtal följer industrinormen med löneökningar på 2,2 procent och motsvarande höjning av lägstalöner och ersättningar.
Samtidigt pågår förhandlingar med Vårdföretagarna om kollektivavtal för personliga assistenter inom privat sektor samt inom hästnäringen, arenor och turism och fritid.
Stor energi läggs på löneökningar, både bland förhandlare och medlemmar. Men även arbetsvillkoren, som anställningstrygghet och jourtjänstgöring, är mycket viktiga frågor.
Kommunals målsättning är att medlemmarna ska ha en lön som de kan leva på och anställningsvillkor som går att kombinera med familj och fritid.